Czwartek dzień burrito

W każdy czwartek przez cały dzień obchodzimy dzień burrito. Do każdego zakupionego burrito dodajemy porcje gorących za 2 zł !!!

Czwartek to również dzień degustacji lepszych trunków. Alkohole z gatunków cognac, tequila, rum, gin, bourbon, whisky przeceniamy o – 20%. Kawa czarna, herbata lub sok pomarańczowy w cenie 1 zł do godz 13.00 do każdego zamówionego dania. Smakosze ostrych potraw będą zadowoleni smakiem pikantnych dań. Na specjalne zamówienie gościa możemy jeszcze bardziej zaostrzyć smak potraw mocniejszymi odmianami papryczek.

Burrito to tortilla z mąki pszennej lub kukurydzianej w kształcie placka, która jest wypełniona duszonym mięsem połączonym ze smażoną fasolą, warzywami a składnikom towarzyszy pikantny smak.

Burrito zwinięte, można jeść rękami. Jest to typowe danie kuchni meksykańskiej, a jego autentyczne pochodzenie znajduje się w stanie Chihuahua. Historyczne pochodzenie burrito to przygraniczne miasto Ciudad Juarez. Istnieją dowody że człowiek o imieniu Juan Méndez, właściciel skromnego straganu z jedzeniem, opracował system utrzymywania ciepła potraw przez dłuższy czas.

Wynalazek Juana Méndeza szybko stał się bardzo popularny. Wpadł na pomysł sprzedaży burrito, w innych sąsiednich miastach, a nawet przekroczyć granicę meksykańską i dotrzeć do pobliskich miast w Stanach Zjednoczonych. Z czasem nowe danie zwróciło uwagę gości, którzy przybywali do Ciudad Juárez i pytali o ten zrolowany przysmak. Fakt, że burrito było dobrym rozwiązaniem prostego smacznego dania,  stało się popularne w czasie rewolucji meksykańskiej, czasach niestabilności i wojny bardzo przydatne tanie i szybkie jedzenia na gorąco.

Ponieważ pochodzenie burrito znajduje się z pogranicza Teksasu i Meksyku, danie to wpisuje się w kulturę Tex-Mex, czyli kulturową fuzję Teksasu i Meksyku. Niektóre składniki są zwykle podawane osobno (na przykład chili i ser), dzięki czemu każdy gość może je dodać lub nie do burrito. Przepisy na burrito są bardzo zróżnicowane: z kurczakiem, z gulaszem w sosie czosnkowo cebulowym, z ryżem, z jajkiem z ziemniakami, wegetariańskie z warzywami itd

Można je przygotować w prosty sposób w warunkach domowych. Burrito to rodzaj jedzenia znany w Stanach Zjednoczonych jako fast-casual, w przeciwieństwie do fast-foodów, którego główną ikoną jest hamburger W ostatnich latach sieci burgerów tracą swój rynek na skutek boomu burrito. Obecną wojnę handlową między burrito i hamburgerami wygrywają uczniowie Juana Méndeza.